SCHWITTERS / TYPLT / NOVOTNÝ: URSONATE

Básníci Pavel Novotný a Jaromír Typlt zavítají do Knihovny na Vinohradech 12.12.2019 od 19 hodin se svojí proslulou halekací „Bö eM Wö inscenací“ klasické fónické básně Ursonate Kurta Schwitterse.

„Je to už více než deset let, co básníci Pavel Novotný a Jaromír Typlt poprvé představili svou interpretaci klasické fónické básně Ursonate z pera Kurta Schwitterse, významného ducha dadaismu – směru, který zcela nečekaně povstal přímo z nesmyslu 1. světové války a posléze tak rychle, jak začal, i skončil, ostatně už jeho manifest deklaroval, že bude trvat velmi omezenou dobu.
Kurt Schwitters ale dadaismus přežil, a to především proto, že se od něj napůl odklonil, kdy si troufám říct: uchopil tu správnou polovinu. Uchopil ji a vystavěl na ní vzrušující stavbu, rozkročenou přes celé následující moderní umění. Vytvořil nebývale funkční konsenzus mezi nonsensem a „sensem“, nikoli kompromis, neboť Schwittersovo pojetí je zcela nekompromisní. Pluje jako dravec těsně pod hladinou smyslu, proniká do něj s omračující, téměř nepochopitelnou intenzitou, až si při četbě či poslechu člověk říká, kde to vlastně je. Kde? V postmoderním světě!“ /Robert Wudy/

Zpět

Komentáře nejsou povoleny.