Novinky 7. října

Bernard Cornwell : Pevnost

Autor líčí románovou formou neúspěšný útok povstalců na nově zbudovanou britskou pevnost Fort George v Massachusetts. Došlo tehdy k nejhorší katastrofě v historii amerického válečného loďstva před Pearl Harbor. Celá událost, představující dnes poměrně málo známou epizodu, je nahlížena objektivně z obou stran konfliktu.

Christos Tsiolkas : Facka

Kolem zdánlivě banální události, jakou je facka malému dítěti, se roztočí spirála sporů, které se týkají rozdílných představ o rodině a výchově dětí. Z názorů osmi různých vypravěčů, kteří byli incidentu přítomni, vyrůstá silný román o lásce, sexu, manželství a rodičovství v 21.století.

Andy McNab : Průstřel

Drsný voják Nick Stone dostane nabídku zúčastnit se soukromé operace, která má jej a jeho dva bývalé spolupracovníky navždy finančně zajistit. Akce se však nezdaří a Nick, který jediný přežije, musí vypátrat vrahy a pomstít padlé kamarády. Pátrání jej zavede i na přísně střežený zbrojařský veletrh v Íránu, na kterém je nabízeno nejnovější vybavení, které by mohlo co nevidět skončit v rukou nepřátel Velké Británie.

 

Katarina Mazetti : Chlápek od vedlejšího hrobu

Na začátku vášnivého vztahu dvou lidí je náhodné setkání na hřbitově. On – zemědělec – potřebuje hospodyni a pomocnici na statku, ona – intelektuálka – neumí ani vařit. Tyto skutečnosti jsou zdrojem četných humorných situací.

Ann Brashares : Poslední léto

Alice, její sestra Riley a kamarád Paul spolu léta prožívali prázdniny na báječném ostrově. Jak se vypořádají s tím, že mezi ně vstoupila láska a také velký problém?

 

Zora Beráková : Ozvěna

Beletristicky zpracovaný životní příběh Berty Suttnerové, první ženy-nositelky Nobelovy ceny za mír. Po počátečních pěveckých neúspěších a nešťastných láskách přijala místo guvernantky v zámožné rodině Suttnerů, které musela kvůli milostnému románku se synem zaměstnavatele opustit. Po krátké epizodě s A. Nobelem se tajně provdala za barona Suttnera a utekla s ním na Kavkaz. Neobyčejný život neobyčejné ženy pokračuje…

Irving Stone : Vášně mysli. Román o životě Sigmunda Freuda

Autor strhujícím a zároveň neuvěřitelně detailním způsobem zachycuje život tvůrce psychoanalýzy, jeho početné rodiny, blízkých či spolupracovníků, mezi něž patřil např. C. A. Jung. Freud začal skandály vyvolávat v době, kdy se z přísně vědeckého fyziologa stal odvážným analytikem mysli.

Mariusz Szczygiel : Libůstka

Společným jmenovatelem této knihy jsou příběhy o obyčejných Polkách, příběhy všední a přesto díky autorově bravurnímu psaní a nezvyklému úhlu pohledu strhující. Autor líčí své hrdinky s citlivou empatií a velkou mírou tolerance k podivnostem života. Tak jako předchozí tituly i tento se stal v Polsku bestsellerem.

Miroslav Černý : Pátá rovnoběžka

V průběhu dvou let se M. Černý účastnil tří výjimečných výprav do nitra tří kontinentů za třemi domorodými etniky. Cílem bylo zakusit a porovnat životní podmínky a osudy přírodních národů na počátku třetího tisíciletí. Beletristické záznamy z průběhu cesty se střídají s pasážemi etnografického charakteru i kapitolami z dějin cestovatelství.

Zdeněk Míka : Sporty a sportoviště (Zmizelá Praha)

Praha v 2. polovině 19. století a počátky sportování jsou předmětem zájmu Z. Míky. Sport si získával stále větší popularitu. Na Vltavě se veslovalo, bruslilo, začínal se hrát hokej. Vznikaly české i německé organizace (například Tyršův Sokol), kluby lehkoatletické, tenisové a další a v souvislosti s tím i sportoviště – místa k provozování této kratochvíle. V té době byly položeny základy dnešního českého sportu.

Zpět

Komentáře nejsou povoleny.