O našich dobrodruzích, pokladu a šesťácích

 

Záznam z 6. prosince, v knihovně:

Tak se s námi rozloučil náš Knihovník. Odešel do důchodu. Uspořádali jsme mu velkou oslavu. Vidíte – tak mě napadá, že jistě má i nějaké jméno. Zvláštní, že si ho tady u nás už nikdo nepamatuje. Pracoval v knihovně celý život, a tak už mu u nás neřekl nikdo jinak, než prostě Knihovník. Vždycky byl dost podivínský, takže se to k němu dobře hodilo. Dlouhou dobu pracoval už jen dole  ve skladu a archivu. Katalogizoval knihy a staral se o ty nejstarší svazky, které tu máme, a které by snad jinak už nikdo jiný ani neoprášil. A teď je tomu konec. Jak řekl: „Je na čase užít si důchod a vydat se do světa.“
Prozradil nám, že mezi těmi zapadlými knihami tam v archivu našel také nějaké staré mapy a šifrovanou legendu. Usuzuje, že by mohly vést k některému ze ztracených pokladů. Rozhodl se vypravit na cestu podle jedné z map a poklad přivézt.
Nám v knihovně dal ještě několik dalších pokynů, které jsou natolik tajné, že je nesmím zapsat do žádného deníku.               E.L.


7. prosince, v bývalé Knihovníkově sklepní kanceláři:

Myslela jsem, že Knihovník u nás pracoval hodně dlouho. Podle nánosu prachu v jeho kanceláři, kterou jsme po něm vyklízely, to bylo ještě o století déle. Našly jsme tam podivnou hromadu neuklizených knih, tři kotouče s nějakými znaky, slovy a čísly a tři staré nepochopitelné svitky zaprášené stejně, jako byla ta police u okna.               V.B.


14. prosince, knihovna:

Je to už týden a s nalezenými věcmi si stále nevíme rady. Sestavili jsme tým, který bude odtud ze zázemí podporovat našeho Knihovníka na jeho misi. Tým tvoří zkušené knihovnice, dobrodruzi, specialista na šifrování, dokumentátor a také odborník
na zákeřné pasti a jedy – při hledání pokladů jeden nikdy neví!               V.B.


Expediční zpráva z 17. prosince, v oddělení pro děti, později celé knihovně a nakonec i ve skladech:

Pozvali jsme si na pomoc třídu místních školáků. Víc hlav víc ví. A zdá se, že děti toho o pokladech a tajemných šifrách vědí opravdu hodně! Tři kotouče, které jsme jim schovali, našly bez větších problémů. Pomocí nápověd na kotoučích se jim dokonce podařilo rozluštit zprávu na starých svitcích. Byl to kód vedoucí k určitým knihám. Podle nápověd v nich naše expedice musela vyhledat slova, která jsme pak úspěšně sestavili do zprávy: Vzácné dědictví skrývá se v truhlici ve sklepě v nepřehledných regálech ve skladech knihovny – správné číslo najdete na místě X v mapě.

V Knihovníkovi se skutečně nezapře knihovník, protože než jsme našli správné knihy a následně i mapu, musel každý člen výpravy zvládnout vyznat se v katalogu knihovny, umět najít správnou knížku v poličkách a dokázat uklidit každou knížku na její pravé místo. Teprve tam nás čekalo další vodítko, mapa. Pro větší bezpečnost byla navíc roztrhána na malinké kousíčky a její sestavení nás stálo nemalé úsilí. Nakonec nás ale dovedla do skladů knihovny, kde děti podle všech indicií společně našly ukrytou truhličku a vzkaz.

Truhlička obsahovala falešné šesťáky. Falešné šesťáky! Vzácné šestihranné zlaté mince, již dlouho nikde nepoužívané. Svitek u šesťáků byl podepsaný samotným Knihovníkem (jeho pravým jménem, ovšem tak nečitelným, že ani nám, ani dětem se ho nepodařilo přečíst). Potvrdil a prozradil následující zprávy:

– Knihovník se vydal za pokladem a slíbil, že nalezne-li nějaký, přiveze ho do knihovny, aby si ho rozdělili naši čtenáři.
– Knihovnice z týmu budou postupně do knih připravovat otázky se znakem kompasu. Tyto knihy budou na hřbetu označené černým proužkem.
– Čtenáři se smyslem pro dobrodružství, které lákají poklady, si mohou tyto knihy půjčovat. Budou-li při vrácení knížek znát odpovědi na otázky, dostanou za každou správnou odpověď jeden falešný šesťák (to je až 3 za každou knížku!). Falešných šesťáků může každý získat kolik si jen zaslouží, dokud nebude truhlička vyčerpána.
– Pokud se podaří poklad nalézt, bude vyhlášena velká aukce, kde si každý za své šesťáky bude moci vybrat svůj díl. Ti nejbohatší získají nejcennější kusy nebo největší podíl.
                 E.L.


15. ledna, knihovna:

Poprvé se nám ozval Knihovník. Poslal telegram:
Prosim o prodlouzeni vypujcni doby. Stop. Nechci mit upominku. Stop. Vas Knihovnik.
                      E.L. 


4. února, knihovna:

Soutěžní otázky už obsahuje přes 300 knížek. Spousta malých dobrodruhů čte jako o život a šesťáků v truhličce pomalu ubývá.
Od Knihovníka zatím nemáme žádné další zprávy, ale věříme, že je v pořádku.                         E.L.


6. března, telegrafická zpráva:

Dorazil jsem na misto. Stop. V pristavu dalsi nastrahy. Stop. Pokusili se mi ukrast mapu. Stop. Marne. Stop. Nasel jsem dalsi stopu. Stop. Blizim se k pokladu. Stop. Knihovnik.            V.B.

 

Poslední, aktuální zápis:

Knihovníkovi se podařilo dopravit do knihovny již 2 truhly s pokladem. Aktuálně pátrá po třetí někde u pobřeží Austrálie. V knihovně mezitím už má své otázky více než 750 knížek. Chceš si vybrat? Co si je prohlídnout všechny pěkně pohromadě v katalogu:
pro začínající čtenáře (žlutý proužek, 6-8 let)
pro zkušenější čtenáře (zelený proužek, 9-11 let)
pro nejstarší (modrý proužek, 12-15 let)
E.L.
              

Zpět

Komentáře nejsou povoleny.