10x jaké je to jinde?

Kliknutím na obrázek knihy zjistíte, jestli je kniha právě k dispozici nebo vypůjčená.

 

Formánek, Josef: Syn větru a Prsatý muž

Prsatý muž se po osmi letech vrací na ostrov Siberut a zjišťuje, že se v mnohém změnil, stejně jako jeho život. Jedinečný příběh o změně tak velké, že si ji jen těžko dokážeme představit. Kdo je Syn větru a jak ovlivnil příběh Davida Zajíce? Kniha je věnována místům a bytostem, jež zmizely, a láskám, co zůstaly. Pokračování bestselleru Prsatý muž a zloděj příběhů.

 

Mayes, Frances: Toskánsko na každý den

Čtenáře, které si získalo inspirativní vyprávění Frances Mayesové v knihách Pod toskánským sluncem a La bella Toscana, nepochybně nezklame ani třetí svazek úvah a zápisků .Dvacáté výročí osudové chvíle, kdy se rozhodla zakoupit opuštěnou usedlost jménem Bramasole poblíž toskánské Cortony a pustit se do její nákladné opravy, je autorce mimo jiné příležitostí k opětovnému zamýšlení nad tím, co ji přimělo k navázání až překvapivě hlubokého vztahu s místní krajinou, jejími obyvateli a způsobem života.

 

Bryson, Bill: Zápisky z malého ostrova

Povinná četba pro všechny anglofily! Kniha, z níž se konečně dozvíte všechno, co jste kdy chtěli vědět o Angličanech, ale báli jste se na to zeptat. Bill Bryson tu poutavě líčí své putování napříč Británií, od Doveru po Loch Ness – a činí tak s příslovečným anglickým humorem, jako by ani nebyl Američan!

 

Edwards-Jonesová, Imogen: Letiště Babylon aneb Nechcete raději jet vlakem?

Víte, proč při pádu letadla musíte strčit hlavu mezi kolena? Už vám někdo vyprávěl, jak naštvaný palubní personál dal pasažérovi do pití projímadlo? Tušili jste, že jeden panák nahoře se vyrovná třem na zemi? Věděli jste, že když si za letu nedáte jídlo, nejspíš se na vás při přistání vrhnou celníci? Znáte nejlepší místo v letadle, kde se dá provozovat sex? Už jste slyšeli o invalidovi, který se zázračně zvedl ze svého vozíku? Máte ponětí o tom, kdo všechno vás při odbavování tajně sleduje? A víte vůbec něco bližšího o systému práce na letišti a lidech, do jejichž rukou svěřujete své životy? Pokud ne, je nejvyšší čas, abyste zavítali na letiště Babylon a prožili nejbláznivější let svého života. Potřebujete k němu především smysl pro (černý) humor, a pokud musíte ještě někdy letět, potom i notnou dávku odvahy, abyste si vůbec kdy troufli do letadla nastoupit.

 

Pekárková, Hana: Cesta do Istanbulu

Román nejen o cestování s hromadnými zájezdy a nejen v době, kdy se odehrává. Podvečerní Bratislava, noční Budapešť, rozlehlé roviny Slovinska a Srbska. Město Bělehrad, o kterém málokdo tušil, že na něj budou za deset let dopadat bomby. Vysoké hory Makedonie, pestré Skopje, krásná příroda u Ohridského jezera nedaleko Albánských hranic. Staré řecké město Soluň, rušná metropole Istanbul, kde se stýká Evropa s Asií, proti němu poměrně poklidná Sofie. Balkán a svět vůbec počátkem léta 1989 očima dvaceti dvouleté dívky, která neoplývá penězi, zato strašně ráda cestuje. No a samozřejmě řeší i otázky, které jí v jejím věku připadají aktuální.

 

Forman, Adolf: Léto mládí

Děj knihy zavádí čtenáře prostřednictvím přímočarého až naivního vyprávění autorova na počátek devadesátých let, kdy se tento se svými přáteli vydal na ,,dobrodružnou“ cestu západní Evropou, aby si splnili své dětské sny. Zpočátku nevinné potulování dosud neznámým světem se časem změnilo v cestu iniciační, která je postupně zavedla do světů netušených, na pokraj většinové společnosti mezi bezdomovce, žebráky, punkery a hippies, kteří žili v polorozbořených páchnoucích squatech, kde se holdovalo různým drogám, následkem čehož se čas a prostor začaly jevit poněkud odlišnými, než jak je do té doby znali. Základnou se jim stala hlavně Neapol, kde se takto zdržovaly desítky Čechů. Autor se pak ještě sám vydal na půlroční cestu Asií, která měla až magický nádech a zásadně ovlivnila jeho náhled na život.

 

Tokarczuková, Olga: Běguni

Dlouho očekávaný román, kterému autorka zasvětila tři roky práce, je odvážným dílem, v němž vypovídá hodně o sobě a svém vidění světa. Běguni (Poutníci) byli příslušníci ruské pravoslavné sekty z osmnáctého století. Věřili, že svět je dílem ďábla a ten má největší moc nad lidmi, kteří stojí na místě. Tokarczuková píše, že se setkala s dnešními běguny, kteří neustále jezdí moskevským metrem. Děj není založen na osudech postav ani na příběhu, je postaven na kulturním fenoménu: cestování. Proč lidé cestují, proč nezůstávají na místě? Odkud se bere lidský nepokoj, potřeba přemísťovat se? Jsme všichni nomády, pro které je překonávání prostoru smyslem života? Autorka popisuje svět dnešních poutníků, kteří s sebou vozí svou cestovatelskou výbavu (miniaturní šampony, skládací zubní kartáčky, pantofle), své nemoci z časových posunů a vlastní jazyk. Návštěva tohoto světa je díky autorčinu vypravěčskému mistrovství velkým zážitkem.

 

Vítovcová, Ludmila: Já a tropy

Autorka strávila v 80. letech tři roky v rovníkové Africe na pobřeží Indického oceánu. Manžel byl členem veterinárního týmu FAO. Žili v hlavním městě Somálska v Mogadišu, starali se o dvě dcerky předškolního věku. Vtipné vzpomínání na každodenní život v neutěšených podmínkách, které místním obyvatelům přijdou normální, na jejich pohled na ni a na jejího muže, na mentalitu lidí a krásu okolní přírody…

 

Trueba, David: Čtyři kamarádi

Čtyři kamarádi, playboy Claudio, tlouštík Blas, sexuální štvanec Raúl a intelektruál Sólo se vydávají na velkou prázdninovou cestu po Španělsku. Jejich představy o roztoužených dívčích klínech, litrech vína a liduprázdných plážích se jim ale rozplynou před očima, kdykoliv se k nim jen trochu přiblíží. Všichni utíkají tak trochu sami před sebou, smůlou, která je provází v běžném životě, a tlakem okolí, aby se z nich konečně stali spořádaní občané. Komické situace, do kterých se kamarádi celou dobu nechtěně dostávají, se v příběhu prolínají s jakousi generační zpovědí španělského „dítěte svého věku“.

 

Haller, James: Francouzský život

Vavříny ověnčený šéfkuchař James Haller strávil měsíc s přáteli v okouzlujícím starobylém domě ze 17. století v Savonnières, malém městečku v údolí Loiry. A i když se zapřísáhl, že během těchto jedinečných prázdnin nebude vařit, hojnost čerstvých potravin, bylinek a rozmanitost vín, s níž se tu setkával, ho brzy přiměla názor změnit. Denně vychutnávali vybrané krmě, které Haller vykouzlil z nejprostších surovin, kochali se nádherným výhledem z terasy, navštěvovali rozkošné kavárničky, vydávali se na výlety do Tours, kde pátrali ve starožitnictvích, procházeli se nekonečnými poli rozkvetlých slunečnic…

Zpět

Komentáře nejsou povoleny.